Staff

Acting Headteacher: Mrs R Waterson

Chair of Governors: Miss L Russell

Assistant Heads: Mrs J Daggitt (Early Years Assessment + Head of Younger School)/ /Mrs S Dibnah (Y6 SATS +Head of Upper School)

Please Note: We operate a model of ‘Distributed Leadership’. All staff are considered as potential leaders in their own right.

Line Managers: Mr C Curtis (Maths)/Mrs J Byford (Y2 SATs)/Miss K Smith (Science) Miss L Broadley (Y1/PE/Phonics) / Mrs S Woods (Policy Development and Governance Support)

Child Protection: Miss L Harrison (SENCO)

Wellbeing Mentors: All pupils are designated a wellbeing mentor from our team of Classroom Support Staff

Nursery: Mrs J Daggitt*

Mrs Daggitt is Lead Teacher for Nursery, Reception and Year 1

Reception: Miss H Evans/Miss K Homer/Mrs S Butler

Year 1: Mrs L Benson/Mrs S Waudby/Mrs H Wright+Mrs L Baldwin

Year 2: Miss L Harrison*/Miss K Nicholls/Miss H McKay/Mrs A Symington

Year 3: Mrs D Parker*/Miss S Oswald/Mrs Parsons

Year 4: Miss S Taylor*/Miss K Strathearn/Mrs Treston-Waller

Year 5: Mrs S Woods*/Miss E Cook/Miss J Grannon

Year 6: Mrs S Dibnah*/Mr C Curtis/Miss K Smith/Miss J Forster

*= Lead Teacher in year Group.

Classroom Assistants Younger School:

Mrs M Childs/Mrs D Hedges/Mrs C Horsfield/Mrs S Revell/Mrs C Codd/Mrs M Reaney/Miss N Lewis/Miss W Newman/Mr F Vyse/Mrs C Hairsine/Mrs J Clark/Miss C Navarro

Classroom Assistants Upper School:

Miss J Smith/Mrs C Baker/Mrs A Bowness/Mrs S Cooper/Mrs G Woodgate/Mrs N Young/Miss N Klinck/Mrs K Elliott/Mrs H Johnson/Mrs S Spencer/Mrs L Taylor/Mrs L White

Sports Coach: Mrs T Fenton

Admin: Miss J Crabb/ Miss E Barron/Mrs P Way (Safeguarding Officer)/Miss S Thirkettle

Cleaners: Mrs E Longley/Mrs S Slide/Mrs T Taylor

Dinner Supervisors: Miss J Bentley/Mrs T Taylor/Miss K Beetham

School Kitchen: Mrs L Barrett/Mrs N Johnson/Mrs C Harrison/

Ms C Acey/Ms G Beetham/Ms J Davison

Playgroup/Kids Club: Kirsty/Bridie Winter

 

  Subject   Teaching Name (name in bold is Co-ordinator)   Support Staff  
English S Dibnah, J Daggitt, S Taylor, K, Nicholls, S Cooper, M Reaney,  
Maths/Enterprise C Curtis, J Forster, H McKay, S Butler (Maths Special Needs) C Ball, K Elliott
Science K Smith, H Wright S Spencer, M Childs, L White
RE/Worship I Treston-Waller S Revell, A Symington, S Taylor, S Spencer,
SIAMS Leader R Waterson, D Parker, I Treston Waller D Hedges, C Codd, M Childs, S Waudby,
Home-School/ Community D Parker, H Mckay J Smith, S Cooper
Art H McKay, (J Byford) G Woodgate, S Revell, C Navarro, N Klink
DT L Baldwin C Baker, N Lewis
History J Forster, L Benson C Ball, J Smith
Geography/Global Links S Waudby, (V Maughan) S Spencer, C Hairsine
PE K Nicholls, K Homer, T Fenton, (L Broadley) S Graham, F Vyse, A Bowness, L Taylor,
Healthy Bodies S Woods, K Smith, W Newman
PSHME/SMSC S Taylor  
Music E Cook, (C Byford) S Revell, N Young, S Lane
ICT L Parsons, (V Maughan) H Johnson, L Taylor
Website S Woods, L Parsons, K Elliott  
MFL K Strathearn, (L Fearn) N Klinck
DAZZLE Team (J Byford, V Maughan, C Byford, L Broadley), S Waudby, H McKay N Lewis, T Fenton, S Spencer
CRACKERJACK S Spencer HLTA’s
Church School Distinctiveness J Daggitt, R Waterson, S Dibnah D Hedges, A Bowness, L White
G&T R Waterson, S Dibnah, J Daggitt M Reaney
Early Years J Daggitt, K Homer, S Butler M Childs, S Revell,
Special Needs L Harrison, S Butler,L Benson, A Symington, (C Curtis)     S Cooper, C Codd, N Lewis, L Taylor,
Child Protection   L Harrison, J Daggitt, S Dibnah, R Waterson, C Curtis, J Byford, C Hairsine, S Butler   C Navorro, G Woodgate, D Hedges, C Ball, K Elliott, A Bowness
Looked After Children L Harrison  
Mental Health L Harrison, SLT   All TA’s
Wellbeing Mentors All Support Staff designated to children throughout our school  
Assessment – Core Subjects R Waterson, J Daggitt, S Dibnah, C Curtis, K Smith S Cooper, N Young
Assessment – Foundation Subjects K Smith, J Daggitt, J Byford, R Waterson H Johnson, A Bowness
Curriculum Development J Daggitt, R Waterson, S Dibnah, (S Woods), S Taylor  
Policy Review Assistant Heads, S Woods, K Elliott  
First Aid including Paediatric First Aid Click on link for List of Staff
Paediatric First Aid and First Aid Staff List
Certificates updated (See list)
Staff Development/ Appraisal J Daggitt, R Waterson, S Dibnah  
Support Staff + Lunchtime Provision J Daggitt, R Waterson, S Dibnah J Smith, C Hairsine, S Cooper + All TA’s
Mentor Team H Wright (NQT’s/GTP’s), J Daggitt, R Waterson, S Dibnah  
POP/MOP R Waterson, S Cooper, H Johnson All TA’s
Work Life Balance J Byford, L Broadley, K Smith G Woodgate, S Taylor
Health & Safety R Waterson, P Way, K Elliott, H Johnson, A Bowness, C Ball T Fenton
STAR Files K Elliott, H Johnson, A Bowness, C Ball, C Hairsine, T Fenton S Spencer, N Lewis, D Hedges, S Revell, L White