Our Team

Staff

Headteacher: Mr G Huckstep

Chair of Governors: Miss L Russell

Assistant Heads: Mrs J Daggitt (Early Years Assessment + Head of Younger School)/ /Mrs S Dibnah (Y6 SATS +Head of Upper School)/Mrs R Waterson (Assessment)

Please Note: We operate a model of ‘Distributed Leadership’. All staff are considered as potential leaders in their own right.

Line Managers: Mr C Curtis (Maths)/Mrs J Byford (Y2 SATs)/Miss K Smith (Science) Miss L Broadley (Y1/PE/Phonics) / Miss S Luke (Policy Development and Governance Support)

Child Protection: Mr G Huckstep/Miss L Harrison (SENCO)

Wellbeing Mentors: All pupils are designated a wellbeing mentor from our team of Classroom Support Staff

Nursery: Mrs J Daggitt*

Reception: Mrs A Symington/Miss K Homer/Mrs S Butler

Year 1: Miss L Broadley*/Mrs S Waudby/Mrs H Wright+Miss L Codd

Year 2: Mrs J Byford*/Miss H McKay/Miss L Fearn

Year 3: Mrs D Parker*/Miss K Goforth/Miss L Harrison+Mrs V Maughan

Year 4: Miss S Taylor*/Miss S Luke/Miss L Tomlinson Bell

Year 5: Miss C Byford*/Miss K Nicholls/Miss E Cook

Year 6: Mrs S Dibnah*/Mr C Curtis/Miss K Smith/Miss J Forster/Mrs R Waterson

*= Lead Teacher in year Group. Mrs Daggitt is Lead Teacher for Nursery and Reception

Classroom Assistants Younger School:

Mrs W Sanderson/ Mrs M Childs/Mrs D Hedges/Mrs C Horsfield/Mrs S Revell/Mrs C Codd/Mrs M Reaney/Miss N Lewis/Miss W Newman/Mr F Vyse/Mrs C Hairsine/Mrs J Huckstep/Mrs J Clark/Miss C Navarro

Classroom Assistants Upper School:

Mrs J Talbot/Miss J Smith/Mrs C Baker/ Miss C Beech/Mrs A Bowness/Mrs J Gorman/ Mrs S Jubb/Mrs G Woodgate/Mrs N Young/Miss N Klinck/Mrs K Elliott/Mrs H Johnson/Mrs S Spencer/Mrs L Taylor/Mrs L White

Sports Coach: Mrs T Fenton

Admin: Miss J Crabb/ Miss E Barron/Mrs P Way (Safeguarding Officer)/Miss S Thirkettle

Caretaker: Mr B Peel

Cleaners: Miss D Dresser/Mrs E Longley/Mrs S Slide/Mrs T Taylor

Dinner Supervisors: Miss J Bentley/Mrs T Taylor/Miss K Beetham

School Kitchen: Mrs L Barrett/Mrs M Lawless/Mrs E Stephenson/Mrs N Johnson/Mrs C Harrison/

Ms C Acey/Ms G Beetham/Ms J Davison

Playgroup/Kids Club: Kirsty/Bridie Winter


Curriculum Teams

 

Subject

 

Teaching Name (name in bold is Co-ordinator)

 

Support Staff

 

English S Dibnah, J Daggitt, S Taylor, K, Nicholls, S Cooper, M Reaney,

 

Maths/Enterprise C Curtis, J Forster, H McKay, S Butler (Maths Special Needs) C Horsfield, C Ball, K Elliott
Science K Smith, H Wright S Spencer, M Childs, L White
RE/Worship I Treston-Waller
SIAMS Leader D Parker W Sanderson, D Hedges, C Codd, M Childs,
Home-School/

Community

D Parker, H Mckay
Art/DT J Byford, H McKay G Woodgate, S Revell, C Navarro, N Klink,

C Baker

History J Forster, L Benson J Talbot, C Ball, J Smith
Geography/Global Links K Goforth, L Baldwin S Spencer, C Hairsine
PE/ L Broadley, T Fenton, W Sanderson, F Vyse, A Bowness, L Taylor
Healthy Bodies S Luke, K Smith, E Cook
PSHME/SMSC S Taylor, K Strathearn
Music C Byford, E Cook S Revell, N Young
ICT L Tomlinson Bell, V Maughan H Johnson, L Taylor
Website S Luke, L Tomlinson Bell
MFL L Fearn, K Strathearn N Klinck
DAZZLE Team J Byford, V Maughan, C Byford, L Broadley,                S Waudy, H McKay N Lewis, T Fenton, S Spencer
CRACKERJACK G Huckstep, S Spencer HLTA’s
Church School

Distinctiveness

G Huckstep, J Daggitt, R Waterson, S Dibnah W Sanderson, D Hedges,

A Bowness, L White

G&T R Waterson, S Dibnah, J Daggitt M Reaney
Early Years J Daggitt, K Homer, S Butler M Childs, S Revell, J Huckstep
Special Needs L Harrison, S Butler, L Benson, A Symington,

(C Curtis)

 

C Hairsine

S Cooper, C Codd, N Lewis,

L Taylor,

Child Protection &

Looked After Children

G Huckstep, L Harrison, J Daggitt, S Dibnah,

R Waterson, C Curtis, J Byford,

 

C Navorro, G Woodgate, D Hedges, C Ball,

K Elliott, W Sanderson, A Bowness

Mental Health G Huckstep, L Harrison, SLT   All TA’s
Wellbeing Mentors All Support Staff designated to children throughout our school
Assessment – Core

Subjects

R Waterson, J Daggitt, S Dibnah, C Curtis S Cooper, N Young
Assessment –

Foundation Subjects

K Smith, J Daggitt, J Byford, R Waterson H Johnson, A Bowness
Curriculum

Development

G Huckstep, J Daggitt, R Waterson, S Dibnah,

S Luke, S Taylor

Policy Review S Luke, Assistant Heads
First Aid

 

Paediatric First Aid

PW, EC, SW, HJ, DP, JG, GW, DH, NL, LT, NY, SJ, RG, KB,

TT, AS, SS, JS, SR, NK, DD, CC, CBe, CBak, JB, CCo,

JD, MC, CHo, CBa, LW, KH, ITW, JT, GH, CHa, TF, KE, BP

Certificates updated

Autumn 21/Spring 22

Staff Development/

Appraisal

J Daggitt, G Huckstep, R Waterson, S Dibnah
Support

Staff + Lunchtime

Provision

 

J Daggitt, R Waterson, S Dibnah J Smith, C Hairsine, S Cooper + All TA’s
Mentor Team H Wright (ECT/NQT’s/GTP’s), J Daggitt, R Waterson, S Dibnah,

G Huckstep

POP/MOP G Huckstep, J Gorman, H Johnson All TA’s
Work Life Balance J Byford, L Broadley, K Smith G Woodgate, J Gorman
Health & Safety G Huckstep, P Way, K Elliott, H Johnson, A Bowness,

C Ball

T Fenton
STAR Files K Elliott, H Johnson, A Bowness, C Ball S Spencer, N Lewis, D Hedges,

S Revell,L White