Our Team

Meet the friendly St Andrew’s team . . . scroll down to find out about our Governors

Headteacher – G Huckstep
Assistant Heads – J Daggitt/S Dibnah/R Waterson
Leadership Team –  C Curtis/J Byford/L Broadley/ K Smith
All classes across the school have been given a bird name. The children will be using their bird as part of cross-curricular learning over the school year. Find out the class bird names below:
Nursery:
J Daggitt/L Codd/ S Powell/ L Benson
AM – Budgies
PM – Canaries
Reception/Year 1:
K Goforth (Ospreys)
L Fearn (Penguins)
I Treston-Waller (Swallows)
L Broadley (Swans)
H Wright/L Benson (Kingfishers)
R Longwell (Bluebirds)
Year 2/3
J Byford/D Parker (Magpies)
V Hollas (Wrens)
L Harrison/A Syminton (Linnets)
S Butler (Finches)
L Tomlinson-Bell (Larks)
Year 4/5
R Waterson/S Luke (Pelicans)
S Taylor (Woodpeckers)
E Ramsey (Herons)
K Smith (Albatross)
K Nicholls (Flamingos)
Year 6
S Dibnah/J Forster (Kestrels)
C Curtis (Falcons)
C Byford (Eagles)
Teaching Support Staff-  T Fenton (sports coach)/S Revell/C Horsfield/S Jubb/J Gorman/F Vyse/C Codd/M Childs/W Sanderson/D Hedges/G Woodgate/S Spencer/H Johnson/N Lewis/J Huckstep/C Navarro/L Ulyatt/M Reaney/L White/K Sargeson/K Elliott/N Palmer/S Wadsley/N Klink/A Vass/J Talbot/C Ball/K Homer/C Beech/L Wilson/C Hairsine/J Smith/S Daggitt/C Baker
Admin – J Crabb/E Heptonstall/P Way (Safeguarding Officer)/S Thirkettle
Caretaker –  B Peel
Cleaners – D Dresser/E Longley/S Slide/A Heward
Dinner Supervisors – A Peach/M Cummings/S Williams/J Button/J Bentley/L Wadsworth/T Skelton/S Adams/C Palmer/A Dowcra/C Riley/D Barker/M Hobman/K Beetham/L Fenton
Catering Staff – L Barrett/M Lawless/E Stephenson/N Johnson/C Harrison/S Norris
St Andrew’s CE Primary School – Curriculum Teams, 
Subject
Teaching Staff (name in bold is co-ordinator)
Support Staff
English
S Dibnah,  S Taylor, J Daggitt, A Symington
L Ulyatt, S Jubb, M Reaney, S Daggitt, N Klink
Maths/Enterprise
C Curtis, J Forster, S Butler
C Horsfield, C Ball, K Elliott
Science
K Smith, H Wright, L Harrison
L Ulyatt, S Spencer, M Childs, L White
RE/Worship/
PSHME
D Parker (RE), I T-Waller (RE), S Taylor (PSHME), L Codd, R Longwell, A Symington, G Huckstep
W Sanderson, D Hedges, C Codd, M Childs, K Sargeson, A Vass, L White,
Art/DT
J Byford, H Wright, S Powell,
G Woodgate, S Revell, C Navarro, N Klink, C Baker, S Daggitt
History
J Forster, L Benson
J Talbot, C Ball, J Smith
Geography/Global links
K Goforth, L Codd
S Wadsley, S Spencer, C Hairsine
PE
L Broadley, V Hollas, S Luke
W Sanderson, F Vyse, A Vass, T Fenton, K Homer
Music
C Byford, E Ramsey
S Revell, N Palmer
Computing
V Hollas, L Harrison, K Goforth
H Johnson, J Talbot
MFL
L Fearn
K Sargeson, S Wadsley, C Beech
Healthy Bodies
K Smith, L Broadley
 W Sanderson, F Vyse, A Vass, T Fenton, K Homer
DAZZLE Team
J Byford, V Hollas, C Byford, C Cross, L Broadley, S Powell
L Ulyatt, N Lewis
G&T
A Appleton, R Waterson, S Dibnah, J Daggitt
M Reaney
Early Years
J Daggitt, K Goforth
M Childs, C Horsfield, W Sanderson, S Revell, J Huckstep, K Homer
Special Needs Child Protection & Looked After Children
A Appleton, C Curtis, C Byford, R Longwell, S Butler, L Harrison
G Huckstep, J Daggitt, S Dibnah, R Waterson, C Curtis, J Byford,
LAC – A Appleton
S Jubb, C Codd, N Lewis, L Wilson, G Woodgate, C Navarro, A Vass, D Hedges, , C Ball, K Elliot, S Wadsley, W Sanderson, K Homer, C Horsfield
Church School Distinctiveness
G Huckstep, M Snowden,
Home-School
D Parker, K Smith
L Ulyatt, N Palmer, S Jubb, G Tock, D Hedges, S Revell, G Tock, N Lewis, L Wilson
Assessment – Core Subjects
R Waterson, J Daggitt, S Dibnah
S Jubb, N Palmer
Assessment – Foundation Subjects
R Waterson, K Smith, J Daggitt, J Byford
H Johnson, A Vass
Curriculum Development
G Huckstep, J Daggitt, R Waterson, S Dibnah
Staff Development / Appraisal
J Daggitt, G Huckstep, R Waterson, S Dibnah
Support Staff / Lunchtime Supervisors
M Snowden, J Daggitt, R Waterson, S Dibnah
J Gorman/L Ulyatt
Mentor Team
H Wright (NQTs/GTPs), J Daggitt, R Waterson, S Dibnah, G Huckstep
POP / MOP
G Huckstep
J Gorman, H Johnson
Worklife Balance
J Byford, L Broadley, K Smith
G Woodgate, J Gorman
STAR Files
J Daggitt, R Waterson
K Elliot, S Spencer, A Vass, C Ball, S Wadsley, N Lewis, D Hedges, S Revell
Subject/Area of Responsibility
Governor
Co-ordinator
Art/Design Technology/ Creativity
K Elliot
J Byford
Early Years
J Storr
J Daggitt
Geography
J Hamer
K GoforthL Codd
History
L Murden
J Forster
Computing
J Porter
V Hollas
English
L Murden
S Dibnah
Maths
A Hugman
C Curtis
MFL
M Snowden
L Fearn
Music
M Snowden
C Byford
PE
J Thomas
L Broadley
RE
A Hugman
I T-Waller/D Parker
PHSME
C Curtis
S Taylor
Science / Health Education
H Baggaley
K Smith
Assessment / Raising Achievement
J Porter
R Waterson
Child Protection/Safeguarding/Health & Safety
J Porter
G Huckstep, A Appleton
Church School Distinction
C van Straatan
G Huckstep
Community Cohesion/Home School Links
C van Straaten
G Huckstep, D Parker
Green Issues/Energy
L Murden
K Smith
Premises
J Porter
G Huckstep
Special Needs
J Thomas
A Appleton

One of the best and most effective ways in which a Governor can get to know about our school is to visit during the school day and see it at work, talking to staff and pupils and finding out what happens in the school and the classrooms.  This will add immeasurably to Governors’ understanding of our school, its staff and pupils.  Our Policy and Code of Conduct for Governors’ Structured Visits gives more information about the procedures for such visits. Each Governor has been ‘adopted’ by a class (in some cases more).  Staff will organise invitations to special events, letters etc from their pupils to be sent to their class Governor on a regular basis. Of course, Governors are welcome to pop in and  to visit their ‘twinned’ classes, although it would be best if they rang or spoke to the class teacher first, to make sure the visit is at a convenient time for the class.

 

 

 

Teacher
Year Group
Governor
C Byford
Y6
C van Straatan
C Curtis
Y6
J Porter
S Dibnah/J Forster
Y6
M Snowden
R Waterson/S Luke
Y4/5
J Hamer
K Smith
Y5
J Porter
K Nicholls
Y5
M Snowden
S Taylor
Y4
C Curtis
E Ramsey
Y4
A Hugman
J Byford/D Parker
Y2/3
H Baggaley + Bishop of Hull
L Tomlinson-Bell
Y3
J Thomas
S Butler
Y3
J Hamer
V Hollas
Y2
A Hugman
L Harrison/A Symington
Y2
L Murden
L Broadley
Y1
C van Straaten
R Longwell
Y1
J Thomas
H Wright/L Benson
Y1
L Murden
K Goforth
R
H Baggaley
L Fearn
R
J Storr
I Treston-Waller
R
M Snowden
J Daggitt
N
L Murden
 
 
 
 
 
 

IMG_0248Our Governors

The Governing Body has a range of duties and powers and a general responsibility for the conduct of the school with a view to promoting high standards of educational achievement. Its responsibilities include, but are not limited to:

 

  • Setting targets for pupil achievement
  • Managing the school’s finances
  • Making sure the curriculum is balanced and broadly based
  • Appointing staff
  • Reviewing staff performance and pay

The Governing Body at St Andrew’s CE Primary School is made up of eight Foundation Governors, three Parent Governors, one local Authority Governor, the Head Teacher (ex officio) and one Staff Governor. Governors normally meet three times a year to receive reports from the Head Teacher on the life and work of the school. The Governing Body has formed several Committees and Working Parties, which focus on particular aspects of the Governors’ responsibilities eg Finance, Curriculum, Staffing and Premises. At St Andrew’s, the Governors aim to provide a curriculum appropriate to the needs of all of our pupils. It is the Governors’ aim that all children achieve their potential in every aspect of school life in an atmosphere of partnership and support. The Governing Body has responsibility for raising standards of achievement in the school. It holds senior leaders to account, seeks external views of the school and uses a range of information to set the strategic direction.

 

Name of Governor
Category of
governor
Appointing body
Term of
Office
Attendance Record
Names of any committees served on
Details of any
positions of responsibility
Christopher Curtis
Staff Governor
Staff electorate
23/2/15 – 23/2/19
100%
Finance, Curriculum and Premises
Worship Working Party
Janice Hamer
Foundation
Governor
Diocese of York
5/9/16 –
5/9/20
100%
Safeguarding
Head Teacher Reviewer
Sandra Hebb
Foundation
Governor
Diocese of York
26/3/14 – 26/3/18
Stepped down 16/9/16
100%
Admissions
Finance, Curriculum and Premises
Personnel, Pay and Staff Dismissal
Raising Achievement Working Party
Worship Working Party
Literacy, SEN and Disability
Allan Hugman
Foundation
Governor
Diocese of York
27/3/14 – 27/3/18
100%
Finance, Curriculum and Premises
Personnel, Pay and Staff Dismissal (Chair)
Raising Achievement Working Party
Worship Working Party (Chair)
Vice Chair of Governing Body
Head Teacher Reviewer
Numeracy
John Porter
Foundation
Governor
Diocese of York
13/9/16 – 13/9/20
100%
Admissions (Chair)
Finance, Curriculum and Premises (Chair)
Personnel, Pay and Staff Dismissal
Raising Achievement Working Party
Pupil Discipline
Safeguarding
Worship Working Party
Chair of Governing Body
Head Teacher Reviewer
Child Protection, Safeguarding, Looked after children, Attendance, Standards and assessment
Health and Safety
Marian Snowden
Foundation
Governor
Diocese of York
1/1/15 – 1/1/19
100%
Admissions
Finance, Curriculum and Premises
Personnel, Pay and Staff Dismissal
Raising Achievement Working Party
Safeguarding
Worship Working Party
Staff welfare
Helen Baggaley
Foundation
Governor
Diocese of York
1/8/14 – 1/9/18
100%
Finance, Curriculum and Premises
Personnel, Pay and Staff Dismissal
Pupil Discipline
Admissions,
Green Issues
Lisa Murden
Foundation
Governor
Diocese of York
25/9/13 – 25/9/17
100%
Finance, Curriculum and Premises
Raising Achievement Working Party
Jordan Storr
Parent Governor
Parent electorate
11/11/15 – 11/11/19
100%
Robert May
Parent Governor
Parent electorate
15/11/15 – 15/11/19
100%
Finance, Curriculum and Premises
SEN & Disability
Joanne Thomas
Parent Governor
Parent electorate
15/2/16 – 15/2/20
100%
Finance, Curriculum and Premises
Raising Achievement Working Party
Safeguarding
Child Protection, Safeguarding Children
Jo Talbot
Parent Governor
Parent electorate
16/2/12 – 16/2/16
Stepped down Sept 15
100%
Raising Achievement Working Party
Safeguarding
Kate Elliott
Associate member
(Non-voting)
Governing Body
1.9.2015 – 1/9/2019
Safeguarding Children
Janice Daggitt
Associate member
(Non-voting)
Governing Body
14/3/13 – 14/3/17
Admissions
Sarah Dibnah
Associate member
(Non-voting)
Governing Body
14/3/13 – 14/3/2017
Rachel Waterson
Associate member
(Non-voting)
Governing Body
14/3/13 – 14/3/17
Graham Huckstep
Head Teacher
Ex Officio
100%
Admissions
Finance, Curriculum and Premises
Personnel, Pay and Staff Dismissal
Raising Achievement Working Party
Safeguarding
Worship Working
Chris van Straaten
Associate Member
20/4/16 – 20/4/20
100%
Finance, Curriculum and Premises
Register of business interests
Name of Governor
Relevant business
interests
Other education
establishments
governed
Relationships with other
governors or staff
Chris Curtis
None
None
None
Janice Hamer
None
None
None
Allan Hugman
None
None
None
John Porter
None
None
None
Marian Snowden
None
None
None
Helen Baggaley
None
None
None
Lisa Murden
Murden’s Soft Drink – occasional soft drinks supply
None
None
Jordan Storr
None
None
None
Robert May
None
None
None
Chris van Straaten
None
None
None
Kate Elliott
None
None
None
Janice Daggitt
None
None
Parent of S Daggitt, TA
Sarah Dibnah
None
None
None
Rachel Waterson
None
None
None
Graham Huckstep
None
None
Spouse of
J Huckstep, Nursery Nurse

ATTENDANCE REGISTER full governing body meetings only

 

St Andrew’s CE VA Primary School 10-03-16 11-03-16 06-10-16 16-03-17 17-03-17
STAFF GOVERNORS 1
Mr C Curtis / / / / /
Mr G Huckstep (h/t) / / / / /
Mr F Vyse
Mrs K Elliott
FOUNDATION GOVS. 8
Mrs J Hamer / / / * /
Miss S Hebb / /
Mr A Hugman (vice chair) / / / / /
Mrs L Murden / / / / /
Mr J Porter (chair) / / / / /
Rev S Sandham
Ms M Snowden / / / / /
Mrs K Wark
Mr R Peckett
Mrs H Baggaley / / / / /
Mr S Waudby
AUTHORITY GOVS. 1
George Smith
PARENT GOVERNORS 3
Mr R May / / / / /
Mrs J Storr / / / / /
Mrs J Talbot
Mrs J Thomas / / / / /
Mr A Tock
Mrs H Baggaley
ASSOCIATE MEMBERS
Mrs K Elliott / / / /
Rev C van Straaten /

/ = apologies

/ = attended

* = absent without apologies

Finance Curriculum & Premises
Mrs Helen Baggaley: Sept 16, Nov 16, March 17, April 17, June 17,
Mr Chris Curtis: Jan 17,
Mrs Janice Hamer: June 17, Sept 17,
Mr Graham Huckstep: Sept 16, Oct 16, Nov 16, Jan 17, March 17, April 17, May 17, June 17, Sept 17
Mr Allan Hugman: Oct 16, Nov 16, Jan 17, March 17, April 17, May 17, Sept 17,
Mrs Lisa Murden: Oct 16, March 17, June 17,
Mr John Porter: Sept 16, Oct 16, Nov 16, Jan 17, March 17, April 17, May 17,
Ms Marian Snowden: Sept 16, Nov 16, March 17, May 17, June 17,
Mrs Jordan Storr: Jan 17, March 17, June 17, Sept 17,
Mrs Joanne Thomas: Oct 16, June 17, Sept 17
Mr R May: March 16, June 16
Rev Van Straaten (Associate Member): Sept 16, Oct 16, Nov 16, Jan 17, March 17, April 17, May 17, June 17, Sept 17
Pay Committee
Mr Porter, Mr R May, Mrs J Thomas: Oct 16
Raising Achievement Working Party
Mrs Helen Baggaley: July 17
Mr Graham Huckstep: July 17
Mr Allan Hugman: July 17
Mrs Lisa Murden: July 17
Mr John Porter: July 17
Ms Marian Snowden: July 17